top of page

Yaşamımız boyunca ihtiyaçlarımızın hemen hemen tümünü, doğrudan veya dolaylı olarak doğadan elde etmekteyiz. Doğa ile olan bu etkileşimimiz düşünüldüğünde, çevrenin korunmasında ve doğal kaynakların kullanımında sürdürülebilirliğe dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

 

Tüketim alışkanlıklarımızda ne yazık ki çoğu kez, çevre konusunda gerekli duyarlılığı gösteremiyoruz. Bu kapsamda çevre merkezli düşünen toplumun oluşturulabilmesi için devletler tarafından sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle birçok çevre eğitim programının uygulamaya konulduğunu görüyoruz. Çevrenin korunarak gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakılmasında bu çalışmaların artarak devam etmesi gerekmektedir.

Ülkemizde çevrenin korunması için çevreyi olumsuz etkileyen atıkların azaltılması konusunda “SIFIR ATIK” projesi yürülmektedir.

sivil%20d%C3%BC%C5%9F%C3%BCn%20projemiz%

COVID 19 (Koronavirüs) pandemi süreci çocukları okul ortamından uzaklaştırarak eğitimlerini sürdürmelerine engel oluşturmaktadır. Bu süreçte salgından etkilenen grupların farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı “Bizi Bağlayan Şeyler” destek programını hayata geçirmiştir.

 

SerGED derneği olarak bu program kapsamında sağlanan destekle 07-14 yaş grubunda çocukların Mikroplastik Atıklar ve Caretta Deniz Kaplumbağalarını daha yakından tanımalarına katkı sağlayacak bir dergi hazırlayarak onların pandemi sürecinde çevre eğitimi ihtiyaçlarına yönelik eğlenerek öğrenme etkinliklerini içeren bir öğrenme aracı hazırlamaya karar verdik.

 

Dergimizde Akdeniz sahillerimizi yumurtlama alanı olarak kullanan nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan deniz kaplumbağalarını ve bunların ölümlerine neden olan büyük plastik atıkların parçalanmasıyla oluşan “MİKROPLASTİK ATIKLAR” hakkında bilgi edinme fırsatı bulacaksınız. Böylece en önemli besin kaynağımız olan deniz canlılarının yaşamlarını mikroplastik atıklar ile kendi ellerimizle nasıl tehlikeye attığımızı öğreneceğiz.

 

Bu nedenle elinizdeki dergimiz küçük yaşta çocuklarımıza çevre eğitimi verilmesini, çevre dostu davranışlar kazandırılmasını ve doğanın dengesine saygılı, kendini doğanın hakimi olarak değil, bir parçası olarak gören nesiller yetiştirilmesini desteklemektedir.

 

Dergimizin çocuklarımıza ve okuyucularımıza yararlı olmasını diler, gelecek nesillere daha temiz, yaşanabilir ve yeşil bir çevre bırakabilmek ümidi ile bu yayının hazırlanmasında finansal katkı sağlayan Avrupa Birliği Sivil Düşün Programına hazırlık çalışmalarında görev alan Derneğimiz Çevre Gönüllülerimize teşekkür eder, Yönetim Kurulumuz adına saygılarımı sunarım.

Hulusi KARATAŞ

SerGED Yönetim Kurulu Başkanı

“Bu dergi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.
İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Serik Gençlik Eğitim, Kültür, Çe vre ve Spor Derneğine aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamakt adır.”

Dergimizi PDF olarak indirebilirsiniz. İndirmek için resmin üzerine tıklayınız.

mikroplastik Atıklar ve Deniz Kaplumbağaları Çevre Eğitimi Dergisi
bottom of page